فهرست بستن

مشاغل حقوقی آینده

شغل‌ها همیشه در حال تغییر و رشد هستند و مشاغل جدید به فراخور نیاز به وجود می‌‎آیند. بدیهی است مشاغل حقوقی از آن مستثنی نیستند. در این پست تصمیم دارم برخی از مشاغلی که به نظرم در آینده نه چندان دور در رشته حقوق به وجود خواهند آمد؛ صحبت کنم. برخی از این مشاغل ممکن است در خارج از ایران یا به صورت محدود در ایران وجود داشته باشند. دو مورد ابتدایی با خواندن مقاله ۱۸ شغل در آینده که کسی آمادگی آنها را ندارد! به ذهنم رسید و تصمیم گرفتم آن را با نظر شخص خود، تکمیل‌تر کنم.

۱. کارمند ارشد اخلاق[۱]

شرکت‌ها و کسب‌وکار‌های مختلف به‌تدریج بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند که می‌تواند به نزدیکی بیشتر میان شرکت‌ها و مشتریان آن‌ها منجر شود. در این پروسه کسب‌وکارها بیشتر اوقات ما را بهتر از خودمان می‌شناسند. کارمند ارشد اخلاق به عنوان نقطه کنترل داخلی سازمان برای اخلاق و رفتار ناشایست، اتهامات، شکایات و تضاد منافع عمل می‌کند و رهبری و مشاوره شرکت‌ها در مورد مسائل حاکمیت شرکتی را فراهم می‌کند.

در لایه بالاتر نقش اصلی رئیس اخلاق، ایجاد یک فرهنگ اخلاقی و قانونی قوی در سازمان است که به منظور انجام آن می‌بایست حمایت، استقلال و فرصت تاثیرگذاری بر اعضای هیئت تصمیم‌گیری کلیدی را داشته باشد. این شخص معمولا به مدیر اجرایی اصلی گزارش می‌دهد و به هیئت‌مدیره دسترسی دارد.

در واقع در چنین دنیای تحت سلطه شرکت‌ها، این موقعیت شغلی شبیه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها که در دنیای آینده بسیار جدی گرفته می‌شود.

۲. نماینده داده‌های شخصی[۲]

شرکت‌ها با استفاده و بهره‌برداری از اطلاعات شخصی افراد الگوریتم‌های شخصی‌سازی تجارتشان را توسعه می‌دهند. جدای از آن که در زمینه اطلاعات شخصی قوانین سفت و سختی مانند قانون حفاظت از داده وجود دارد افراد می‎توانند از کسب‌وکارها برای بهره‌برداری و توسعه الگوریتم با استفاده از اطلاعات شخصی‌شان مبلغ دریافت کنند زیرا مالک این اطلاعات صرفا اشخاص هستند.

درنتیجه وکیل داده‌های شخصی می‌تواند شخص یا شرکتی باشد که به طور قانونی کل داده‌های شخص را در اختیار دارد و نمایندگی اطلاعات شخصی افراد را نیز برعهده دارد و آن‌ها را در پایگاه‌های داده متناسب سرمایه‌گذاری می‌کند تا به مشتریانش سود بیشتری بدهد. وکلای داده‌های شخصی باید اطمینان بدهند که هیچ شخص ثالثی از اطلاعات مشتریان آن‌ها بدون کسب رضایت آن‌ها استفاده نمی‌کند.

۴. کارمند ارشد محافظت از داده[۳]

این شغل با نماینده داده‌های شخصی فرق دارد. این نقش براساس ماده ۳۹ قانون حفاظت از داده[۴] کارمند ارشد محافظت از داده، یک نقش رهبری است که مسئولیت اصلی آن تضمین حمایت از داده‌های مصرف‌کننده است و به گونه‌ای پردازش می‌شود که تحت قانون حفاظت از داده و دیگر قوانین قابل‌اجرا قانونی باشد.

۵. کارمند ارشد تطبیق قوانین و مقررات[۵]

یک کارمند ارشد تطبیق قوانین و مقررات به شرکت اطمینان می‌دهد که در انطباق با الزامات قانونی و قانونی خارج از آن و همچنین سیاست‌ها و مقررات داخلی شرکت درست عمل کرده است. این اشخاص وظیفه دارند که با مدیریت و کارکنان برای شناسایی و مدیریت ریسک همکاری نمایند. تطبیق در حقیقت یک امر حقوقی صرف نیست اما یک فرد حقوقی می‌تواند از دانش قانونی خود در این زمینه به نحو احسن استفاده نماید و به سهامداران کلیدی در گستره‌ای از موضوعات از جمله انطباق، حسابرسی، سلامت و امنیت، مالی و دیگر انواع ریسک و قانون مشاوره ‌دهد.

۶. کارمند ارشد مبارزه با پولشویی[۶]

این شخص در واقع کسی است که با تسلط به قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی داخلی و بین‌المللی و دانش در زمینه کسب‌وکاری در آنجا کار می‎کند؛ مدیریت پیشگیری از پولشویی، دستورالعمل‌نویسی و فرآیندهای شرکت‌ها تحت این تعهد را مدیریت می‌کند. این فرد فرآیندهای کنترل داخلی و خارجی شرکت را مدیریت می‌کند و به شرکت در این زمینه اطمینان از انطباق می‌دهد.

این شخص با بررسی دقیق اشخاص حقیقی و حقوقی و احراز هویت کامل ایشان مبنی بر عدم انحلال، عدم اطلاعات ناقص، شناسایی و تحقیقات کامل بر روی مشتریان با ریسک بالاتر، همکاری با بخش مالی و لایه‌های اولیه شرکت و مواردی از این دست به جلوگیری از پولشویی و ایجاد دردسر بزرگ برای شرکت کمک می‌نماید.

۷. وکیل سایبری[۷]

قوانین سایبری که به عنوان “قوانین محیط اینترنت” نیز شناخته می‌شود، کامپیوترها، تلفن‌های هوشمند، اینترنت و دیگر تکنولوژی مرتبط همگی در سایه قوانین سایبری هستند. قوانین سایبری مدنی و جزایی وجود دارند و وکلای سایبری پرونده‌های مرتبط با آن‌ها قبول می‎نمایند. برای مثال وکلای جرایم سایبری؛ جرایم علیه افراد، اموال و دولت در این حوزه را انجام می‌دهند.

فضای سایبر فضای متفاوت‌تری نسبت به دنیای واقعی دارد و پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به این فضا دارد. مثلا انتشار اطلاعات بسیار سریع رخ می‎دهد ولی در عوض جستجو و پیدا کردن بسیار سخت‌تر اتفاق می افتد در نتیجه می‌بایست اشخاصی باشند که هم به فضای حقوق و هم به فضای سایبر برای حل کردن مسائل تسلط داشته باشند.

به دلیل جذاب بودن این مطلب برای خودم در هفته آینده موارد گفته شده در این پست را بیشتر باز خواهم کرد. مثل همیشه خوشحال خواهم شد چنانچه نظر یا تجربه‌ای دارید با من و خوانندگان احتمالی این مطلب در میان بگذارید.

[۱].Ethics Officer

[۲]. Personal Data Representative (PDR)

[۳]. Data Protection Officer

[۴]. GDPR

[۵]. Legal & Compliance officer

[۶].Anti-money laundering officer

[۷]. Cyber Lawyer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *