فهرست بستن

تحول دیجیتال در امور مالی تا سال ۲۰۲۵

مطلب امشب بر گرفته از مقاله تحول دیجیتال در امور مالی تا سال ۲۰۲۵ است که از سایت دیلوت انتخاب کردم و خلاصه‌ای از آن را که دریافت شخصی من است؛ در این مطلب بیان خواهم کرد. در این مقاله به هشت پیش‌بینی درباره فناوری دیجیتال برای مدیران ارشد مالی[۱] پرداخته می‌شود که دید خوبی برای آینده به ما می‌دهد.

به نظر می‌رسد طی چند سال آینده، آنچه رخ خواهد داد؛ تامین مالی بهتر، سریع‌تر و احتمالا ارزان‌تر است اما تغییر تحول آمیز و نقشه راه رسیدن به آن در آینده هنوز در حال ترسیم شدن است. تکنولوژی زندگی شخصی را بهتر و آسان‌تر می‌سازد و امور مالی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پیش‌بینی‌ها به شرح ذیل‌اند:

  1. طی چند سال آینده، معاملات به صورت اتوماتیک اتفاق می‌افتند و دسترسی به بلاکچین عمیق‌تر وارد عملیات‌های مالی می‌گردد. در سال‌های پیش رو، راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی، اتوماسیون، و نوآوری به شدت ادامه خواهد یافت و فرصت‌هایی برای ساده‌سازی فرایندها و افراد آزاد می‌شود.
  2. امور مالی در زمینه بینش کسب‌وکاری و خدمات تجاری دو برابر خواهد شد و مهارت‌هایی که افراد مالی بدان نیازمند هستند؛ تغییر می‌کند.
  3. چرخه امور مالی تغییر می‌یابد و امور مالی در زمان واقعی تحقق می‌یابند. در گزارش‌های دوره‌ای دیگر عملیات‌ها و تصمیم‌گیری‌ها طولانی نخواهد بود.
  4. انجام خدمات توسط خود افراد به امری عادی تبدیل خواهد شد در حالیکه به طور کلی امور مالی به افراد آسان نمی‌گیرد. اگر افراد بتوانند سوالات و امور مالی پایه‌ای خود را به وسیله تلفن‌های هوشمند خود برطرف نمایند؛ بسیار خرسند می‌‎شوند در نتیجه کسب‌وکارهایی که در این حوزه ورود کنند، موفقیت آمیز هستند.
  5. مدل‌های عملیاتی تغییر می‌یابند و مدل‌های ارائه خدمات جدید برای مثال روبات‌ها و الگوریتم‌ها به عنوان نیروی کار مالی، بیشتر به کار گرفته خواهند شد و شرکت‌ها از خدمات اتوماتیک بهره خواهند برد.
  6. اپلیکیشن‌های مالی و میکروسرویس‌ها، راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی[۲] سنتی را به چالش می‌کشد و فروشندگان بزرگ راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی می‌بایست برای آن آماده شوند. در این راستا پیچیدگی و هزینه تکنولوژی بدون قربانی کردن عملکرد کاهش می‌یابد.
  7. گسترش رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن[۳] به استانداردسازی داده‌ها منجر خواهد شد اما کافی نخواهد بود و شرکت‌ها همچنان در تلاش خواهند بود تا آشفتگی داده‌های خود را پاک نمایند. واقعیت آن است که تعداد کمی از شرکت‌ها برای تراز کردن و ادغام داده‌ها تلاش می‌نمایند.
  8. نیروی کار و محل کار تغییر می‌یابد و کارمندان چیزهای جدید را به روش‌های جدید کار انجام خواهند داد که برخی از آن‌ها باعث ناراحتی مدیران ارشد مالی خواهد شد.

آنچه واضح به نظر می‌رسد آن است که به طور کلی اگر قصد دارید در دنیای دیجیتال رقابت کنید، سازمان شما نیاز به پیش‌بینی و مدیریت موثرتر و کارآمدتر دارد و با تجمیع این موارد می‌توان کمک موثری به پیشبرد دنیای دیجیتال کرد.

[۱]. Chief Financial Officer (CFO)

[۲].ERP ) Enterprise Resource Planning)

[۳]. Application Programming Interface (API)

۲ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *